Jak Korona Wirus wpływa na sprzedaż mieszkań? Pandemia mocno uderzyła w każdą gałąź gospodarki, jednak można zauważyć starą tendencję. Jeśli ktoś ma kupić mieszkanie to i tak kupi. Klienci znowu zaglądają do ogłoszeń i dzwonią na nasze telefony. Wygląda na to, że wirus z początku 2020 roku powolutku próbuje przyzwyczaić nas do swojej obecności, jednak do sprzedaży mieszkania i tak trzeba się przygotować ..

Jak wyglądają ceny mieszkań w Kaliszu

Sprzedam mieszkanie cały czas krąży po portalach ogłoszeniowych. Wszystkie biura nieruchomości odnotowały spadki w obrocie bez wyjątku. Popyt na zakup się zmniejszył, ale z kolei przed długim weekendem ruch znowu wzrósł. Na pewno powodem jest odmrażanie gospodarki. Jak to się ma do cen mieszkań ? Otóż powinny być umiarkowane pomimo, że ...

Rynek mieszkaniowy na początek roku 2020 przyniósł kolejny skok cen. W Kaliszu to skok od 400 do 1000 zł za metr kwadratowy w ciągu tylko jednego roku. Jak donosiły prognozy specjalistów ceny miały nadal rosnąć. Nic nie zapowiadało, że kurs wzrostu miał się zatrzymać. Mimo progu przekraczjącego śmiało 5 tys. złotych za metr, Kalisz nie należy do miast gdzie ceny rosną najszybciej. Pomimo tak drastycznego skoku cen nieruchomości oraz zróznicowany koszt za metr kwadratowy od 400 zł - 1000 zł / m2, warto wiedzieć jak ocenić wartość mieszkania.

Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży?

To za jaką wartość będziemy mogli sprzedać swoją nieruchomość, zależne jest od kilku czynników związanych między innymi z jakich materiałów zostało wykonane, lub w jakim okresie. Artykuł ten ma tylko nakreślic jakimi realiami kierować się chcąć poznać wartość mieszkania na rynku lokalnym. Wiadomym jest, że mieszkanie wyremontowane siłą rzeczy musi być droższe. Dla klientów biura nieruchomości ważne też jest otoczenie. Remont samego wnętrza to nie wszystko. Warto o tym pamiętać wyceniając swoją nieruchomość. O resztę też należy zadbać. Tutaj natomiast skupimy się na cenach nieruchomości.511-440-858

Cena mieszkań

Dobrze przeprowadzona wycena przekłada się na zysk. Zazwyczaj związana jest ze sprzedażą mieszkania. Jeśli chcemy to zrobić jak najbardziej starannie należy zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy majątkowego. W innym przypadku możemy pokłusić się o pomoc pośrednika nieruchomości, lub zdać się na własne siły. Nie jest to trudne, ale wymaga poczytania i podpięcia się pod kilka niezależnych forum w celu zdobycia wiarygodnej informacji.

Firma Lokacja podpowiada jak organizować sprzedaż mieszkania i oszacować jego wartość. Poniżej przedstawimy pozycję rzeczy mającyh największy wpływ na wartość mieszkania

 • Metraż
 • Stan prawny nieruchomości
 • Piętro
 • Lokalizacja
 • Rok budowy
 • Rozkład pomieszczeń
 • Wysokość czynszu
 • Standard wykończenia
 • stan techniczny

+48 511-440-858

Mieszkania w bloku z cegły

W Kaliszu różnica sięga 50 tys. za mieszkanie o podobnym metrażu do 50m, ale innej tradycji budowy. Ludzie cenią sobie nowoczesne, ciepłe, bezpieczne bloki z cegły, ponieważ większość z nich budowane są już w zintegrowanych osiedlach mieszkaniowych. To czego poszukują klienci nie zawsze da się to zapiąc w portfelu.

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty w Kaliszu

Wartość wielkiej płyty oceniana jest głównie pod kątem, że zwykle są to mieszkania korzystające z sieci miejskiej. W ostatnim czasie prawie wszystkie bloki zostały zmodernizowane i ocieplone. Bardzo popularna jest też ostatnio wiadomość, że wielka płyta ma przetrwać jeszcze dziesiątki lat.

Ceny mieszkań w kamienicy też potrafi mieć solidny zasięg. Jako pośrednik nieruchomości posiadam w ofercie piękne mieszkanie o wartości 770 tys. złotych, za dwupoziomowe, 200 metrowe, w ścisłym centrum Kalisza. Posiadam również z podobnym potencjałem, ale niewyremonotowane, właściwie do generalnego remontu za 170 tys., z którego wsadzająć do 100 tys. można mieć bardzo fajną nieruchomość.

Powierzchnie do 50 metrów można kupić do 150 tys. złotych, a więc sumując widzimy że różnice cen na kaliskim rynku są szerokie. Wiele zależy od struktury budynku. Mniej znacząca jest tu okolica, co świadczy, że w Kaliszu mało jest miejsc w których ludzie nie chcieli by zamieszkać.

Proces wyceny wartości nieruchomości, niezależnie czy przedmiotem oszacowań jest mieszkanie, dom wolnostojący, czy pawilon usługowy, pownienien zostać przeprowadzony. Wartość nie zawsze idzie w parze z ceną i warto to poprostu zaznaczyć na samym początku. Jednak to wartość jest naistotniejsza. Dzięki wartości odczytujemy historie domów, kamienic i pięknych posiadłości. Ten stan traktowany jest jako odzwierciedlenie wyceny nieruchomości.

511-440-858

Cała masa czynników wpływa na wartość nieruchomości. Do tego każdy z nich trzeba rozpartywać na swój sposób. Ale co wpływa na wartość?

Są to tzw. czynniki twarde:

 • Lokalizacja,
 • typ nieruchomości,
 • metraż,
 • standard wykończenia

W przypadku Kalisza czytelne jest, że to rynek warunkuje ceny. Nie można korzystnie sprzedać mieszkania na lokalnym rynku nie mająć pojęcia jak ten rynek funkcjonuje. Zawsze warto przyjrzeć się, w jakiej cenie sprzedawane są nieruchomości w okolicy. Warto wziąść pod uwagę stan wykończenia i typ budowy.

Podkreślając wartość swojego mieszkania należy sprawdzić i szczegółowo opisać walory otoczenia, jak sklepy, kominikacja, bezpieczeństwo czy rozrywka. To wartości których poszukują potencjalni nabywcy. Jeśli w ofertę sprzedaży wchodzi miejsce parkingowe, to jak najbardziej należy je wymienić, podobnie, apteki i siłownię. Wiele osób marzy o zamieszkaniu w centrum, w kamienicy więc dobrze posiadać kilka ciekawych ofert dla wymagającyh klientów. Proszę wziąść pod uwagę zarówno te twarde czynniki wpływające na wartość nieruchomości, jak te subiektywne wynikające z realiów. W sprawach skomplikowanych można posłużyć się wsparciem rzeczoznawcy majątkowego.

Na fotografii poniżej przedstawiono jak wyglądał skok cen nieruchomości w całej Polsce do chwili pandemii.
Tel: 511-440-858

Korona Wirus i zmiany na rynku mieszkaniowym

Prognozy przewidywały, że ceny miały rosnąć i to w szybkim tempie. Wiemy już że pandemia popsuła ten bieg.

Jak sprzedać mieszkanie?

Niezbędne dokumenty
Po wykonaniu podstawowych i niezbędnych formalności i ustaleniu wartości mieszkania, sprzedaż może odbyć się tylko za pośrednictwem notariusza. Przed umówieniem się na podpisanie aktu, trzeba skompletować dokumenty. Wiąże się to z podstawowymi krokami.

 • Numer księgi wieczystej. Znaleźć ją można na stronie ministerstwa: www.ekw.ms.gov.pl
 • Należy naszykować akt notarialny nabycia nieruchomości i może wystąpić w trzech rodzajach:
 • a) Umowa sprzedaży, akt notarialny od zakupu na rynku wtórnym
 • b) Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu, akt notarialny przy zakupie nieruchomości od developera.
 • c) Umowa darowizny, tj. w przypadku nabycia mieszkania w drodze darowizny.
 • W urzędzie miasta gdzie sprzedawana jest nieruchomość trzeba uzyskać dokument świadczący, że mieszkanie nie jest objęte procesem rewitalizacji, czyli miasto nie będzie rościć sobie prawa do pierwokupu na rzecz miasta. Scenariusz odwrotny zakłada, że mieszkanie na sprzedaż objęte jest obszarem rewitalizacji i wtedy należy u notariusza podpisać umowę warunkową, którą z kolei kancelaria notarialna przesyła do Urzędu Miasta zainteresowanego obszarem rewitalizacji, aby ten mógł się ustosunkować czy jest zainteresowany prawem pierwokupu. Jeśli urząd nie wyrazi chęci zakupu, wówczas spokojnie można przystąpić do podpisania aktu zakupu nieruchomości.
 • Zaświadczenie stwierdzające, że w mieszkaniu nie ma osób zameldowanych (nie mylić z zaświadczeniem o wymeldowaniu)..
 • Zaświadczenie o braku zaległości przy opłatach czynszowych (wydawane przez administrację).
 • Dokument świadczący o braku zaległości opłat z tytułu podatku od nieruchomości i do niedawna użytkowania wieczystego gruntu.
 • W przypadku prowadzonej działalności gospodarczej w mieszkaniu, należy przygotować się na ewentualną prośbę kupującego o zaświadczenie z wydawane przez Urząd Skarbowy i ZUS o braku zaległości.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

W przypadku hipoteki na mieszkanie, potrzebne będą dodatkowe czynności. Obciążenie można sprawdzić w dziale IV Ksiąg Wieczystych na w/w stronie ministerstwa. W przypadku obciążenia należy wystąpić o zaświadczenia z banku z informacjami co do spłaty kredytu.

Pytania? +48 511-440-858

 • Saldo kredytu i historia i spłat,
 • Numer rachunku technicznego do finalnej spłaty kredytu hipotecznego,
 • Potwierdzeniem, że kredytobiorca nie zawierał z bankiem umowy na podstawie wierzytelności,
 • Zgoda na zwolnienie z zabezpieczeń przez bank, po pełnej spłacie hipoteki.

Hipoteka na mieszkaniu

Hipoteka nie jest przeszkodą przy sprzedaży mieszkania, jeśli obciążenie da się zaspokoić z ustalonej wcześniej kwoty. Jeżeli jest odwrotnie i saldo przekracza wartość to hipotekę należy przenieś na inną nieruchomość, lub różnicę nadpłacić ze środków własnych.

Istnieje możliwość, że w księgach znajdują się wpisy o dwóch hipotekach i dwie różne umowy kredytowe, wtedy niezbędne będą już dwa zaświadczenia. W przypadku kiedy w księgach widnieją inne wpisy z tytułów prawnych, należy przeanalizować sprawę z notariuszem. Usługę można zlecić u pośrednika nieruchomości.

Rynek wtórny mamy za sobą, więc czas na ..

Rynek pierwotny i mieszkania deweloperskie

Chwila kiedy znalazłeś dobrego dewelopera to dobry moment, żeby podjąć decyzję do zakupu. Promocja na portalach ogłoszeniowych to jedno, teraz warto sprawdzić biura nieruchomości i zwrócić uwagę na proponowane warunki. Dobry pośrednik zapracuje na zadowolenie klienta i dostarczy niezbędnej pomocy w etapach zakupu mieszkania. Dostarczy prospekt informacyjny, przedstawi możliwe ryzyka związane np. z opóźnieniem oddania mieszkań do użytku. Na żądanie, klient za pośrednictwem agenta nieruchomości może wymagać dokumentacji związanej z historią inwestycji, m.in. pozwolenia na budowę itp. Ponadto na..

Nowe mieszkania wydane powinny zostać wszystkie dokumenty opisujące stan deweloperski, opis wykonania jak instalacji. Po ustaleniu informacji przychodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Celem umowy jest zobowiązanie stron do ostatecznej umowy, która potwierdzona notarialnie przeniesie własność lokalu na kupującego. W umowie deweloperskiej zawiera się:

 • cena nieruchomości i jej lokalizacja,
 • terminy wpłaty zadatku,
 • terminy zapłaty kolejnych transz,
 • terminy przekazania lokalu,
 • skutki ewentualnej zmiany terminu zakończenia inwestycji,
 • warunki rozliczenia ewentualnych niezgodności z projektem (np. gdy powierzchnia mieszkania okaże się nieco inna niż w planie),
 • terminy i warunki odbioru lokalu,
 • konsekwencje wycofania się z zawartej umowy (standardowo – przepadek zadatku, gdy wycofa się kupujący, zwrot zadatku w podwójnej wysokości, gdy wycofa się sprzedający).


Odbiór mieszkania

Koniec budowy oznacza odbiór mieszkań. W obecności dewelopera stwierdzamy.

 • czy standard wykończenia odpowiada wcześniejszym ustaleniom zawartym w umowie,
 • czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, ścian, montażu okien i drzwi, przygotowaniu instalacji i przyłączeń itp.,
 • czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi (ewentualne nieścisłości można rozliczyć zgodnie z umową).

Kiedy akt notarialny?

Podpisując odbiór mieszkania, oświadczasz że akceptujesz stan nieruchomości zgodny z opisem dewelopera. Ostateczna umowa przekazująca na własność mieszkanie może zostać podpisane tylko gdy nieruchomość gotowa będzie do użytkowania. Lokal, żeby trafił w nasze miejsce musi zostać wyodrębniony. Wszystkie kredyty zabezpieczone hipoteką na mieszkaniu musi zawierać zgodę banku na wyodrębnienie mieszkania jako osobnej nieruchomości pozbawionej obciążeń. Ostateczne podpisanie umowy kupna nieruchomości odbywa się w obecności notariusza. Koszty notarialne pokrywa kupujący.

Pytania? +48 511-440-858

Umowa z pośrednikiem na sprzedaż mieszkania

W przypadku zatrudnienia agenta nieruchomości posiadanie tej wiedzy oczywiście nie jest ważne. Pośrednik będzie wiedział jak pokierować sprawy na właściwe tory. Dzięki usłudze kontrola nad transakcją będzie dużo łatwiejsza. Sprzedający ma tylko obowiązek dostarczyć dokumenty potrzebne do umowy notarialnej. Informacje te przekazywane są na bieżąco.

Umowa przedwstępna

Biura nieruchomości organizują umowę rezerwacyjną na zakup nieruchomości. Zadzwoń do nas. Wynajęty agent zadba o wszystkie procedury. Więcej o naszych usługach. Warto korzystać ..